We wrześniu br. ruszy pilotaż Ósemki – bezpłatnego programu mentoringowego dla klas ósmych szkół podstawowych. Wezmą w nim udział uczniowie z czterech szkół – trzech w Inowrocławiu i jednej w Janikowie na Kujawach, a także dzieci pracowników Qemetiki. Zajęcia on-line potrwają trzy miesiące i skoncentrują się na wsparciu młodych ludzi w dwóch obszarach: dbaniu o zdrowie psychiczne oraz efektywnej nauce. Za przygotowanie merytoryczne programu odpowiadają m. in. eksperci z Instytutu Zdrowia Mentalnego i Stowarzyszenia Mentalnie Równi, organizacji działających w zakresie profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
„Ósemka – w dorosłość z głową” to kolejna inicjatywa Akademii Szkolnych Talentów, unikalnego i prowadzonego od wielu lat programu wsparcia dla uczniów i uczennic szkół średnich, będących dziećmi pracowników spółek z grupy Kulczyk Investments. Podopieczni Akademii otrzymują bezpłatne, 3-letnie wsparcie w przygotowaniu do olimpiad przedmiotowych, matur i w rekrutacji na wymarzone uczelnie, także zagraniczne. Pierwsi absolwenci Akademii Szkolnych Talentów kontynuują dzisiaj naukę na uczelniach m.in. w Wielkiej Brytanii, Szwajcarii czy Holandii.
– Jak budować dzieciom komfortową przestrzeń do rozwoju i popełniania błędów? Czy można skutecznie wspierać rodziców w wychowaniu samodzielnych, odpowiedzialnych, a co najważniejsze szczęśliwych młodych ludzi? Wierzę, że można, dlatego stworzyliśmy „Ósemkę” – mówi Dawid Jakubowicz, Prezes Kulczyk Investments.
Nowy program “Ósemka – w dorosłość z głową” jest skierowany do młodszych uczniów i uczennic stających na progu pierwszych poważnych wyborów ścieżki edukacyjnej po szkole podstawowej. Aby się do niego zgłosić wystarczy wypełnić deklarację przystąpienia. W pilotażu weźmie udział do 50 osób, dla których organizowane będą zajęcia online raz w tygodniu, trwające 90 minut. Program merytoryczny przygotowuje m.in. zespół doświadczonych psychologów i mentorów z Instytutu Zdrowia Mentalnego i Stowarzyszenia Mentalnie Równi, które realizują akcję „Mów do Mnie – #TokTuMi” z warsztatami dla szkół z technik dbania o zdrowie psychiczne. Za koordynację zajęć w ramach Ósemki – m.in. przygotowanie platformy do zajęć online – odpowiada Fundacja Nativated, operator Akademii Szkolnych Talentów.
Do 15 września pracownicy polskich spółek Qemetiki będą mogli zgłosić bezpłatny akces swoich dzieci do Ósemki. Jednocześnie wprowadzenie programu zostało zaproponowane także szkołom sąsiadującym z zakładami Qemetiki w Inowrocławiu i Janikowie na Kujawach. W pilotażu wezmą udział: Szkoła Podstawa nr 9, Szkoła Podstawowa nr 4 z Inowrocławia oraz placówki w podinowrocławskich Tupadłach i Janikowie.
– Bardzo się cieszę, że wsparcie edukacyjne dzieci naszych pracowników zyskuje nowy wymiar. Dodatkowo, realizując naszą zasadę bycia dobrym sąsiadem dla lokalnych społeczności, Ósemka będzie także dostępna w szkołach w Inowrocławiu i Janikowie, a więc w okolicy naszych największych zakładów produkujących sodę i sól – mówi Kamil Majczak, Prezes Zarządu Qemetiki.
„Strefy ciszy” w szkołach
Dodatkowo, dzięki inicjatywie programu InCredibles, stworzonego przez Sebastiana Kulczyka w celu wspierania młodych przedsiębiorców, do projektu został zaproszony finalista VIII edycji – start-up Unicorn VR World. Firma ta wykorzystuje technologię wirtualnej rzeczywistości, aby wprowadzać innowacyjne rozwiązania w dziedzinie edukacji i zdrowia psychicznego, ze szczególnym uwzględnieniem uczniów i uczennic z neuroróżnorodnością oraz ze specjalnymi potrzebami edukacyjnymi.
W ramach pilotażu, szkoły uczestniczące w projekcie będą miały wyjątkową szansę skorzystania z programu „Strefa Ciszy VR”. To autorskie i nowatorskie rozwiązanie umożliwi uczniom dostęp do aplikacji, która wspiera wyciszenie, koncentrację oraz naukę technik relaksacyjnych, przyczyniając się do poprawy ich dobrostanu psychicznego.
Pilotaż programu „Ósemka – w dorosłość z głową” potrwa do końca 2024 roku.
Informacje o programie znajdują się na stronie www.akademiaszkolnychtalentow.pl