Piotr Cioch, CEO Endolink SA, w kwestionariuszu InCredibles opowiada o genezie rozwiązania Infinity Flow – narzędzia stworzonego przez spółkę z myślą o podnoszeniu standardów bezpieczeństwa i skuteczności procedur chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. Endolink dołączył do VIII edycji programu mentoringowego Sebastiana Kulczyka jako zwycięzca InCredibles Elevator Pitch, zorganizowanego przez łódzki program akceleracyjny Startups Powered by Invest in Lodz.
Od pomysłu do biznesu – kto i w jakich okolicznościach wpadł na pomysł rozwiązania?
Pomysł na Infinity Flow zrodził się z obserwacji setek operacji ratujących życie, zwłaszcza podczas zabiegów endarterektomii tętnicy szyjnej (operacyjne usuwanie miażdżycy z tętnicy szyjnej). Podczas jednej z takich operacji pojawiła się nagła potrzeba szybkiego usunięcia blaszki miażdżycowej, jednak dostępne wówczas narzędzia okazały się niewystarczające, co stwarzało ryzyko dla starszego pacjenta. Dla osób w podeszłym wieku każda minuta ma kluczowe znaczenie, a przedłużający się zabieg mógł poważnie zagrozić życiu pacjenta. Na szczęście dzięki doświadczeniu zespołu chirurgów, operacja zakończyła się sukcesem, a pacjent powrócił do zdrowia. Okoliczności te skłoniły nas jednak do poszukiwania innowacyjnych rozwiązań, które przyspieszą i zwiększą efektywność takich procedur. Tak narodziła się koncepcja Infinity Flow – narzędzia stworzonego z myślą o podnoszeniu standardów bezpieczeństwa i skuteczności procedur chirurgii naczyniowej i kardiochirurgii. Infinity to shunt szyjny, który umożliwia wykonania zewnętrznego obejścia typu bypass operowanej tętnicy szyjnej bez wstrzymywania przepływu krwi zarówno na etapie zakładania shuntu na początku operacji, jak i podczas usuwania go po zakończeniu. Pozwala na szybsze, łatwiejsze i bezpieczniejsze operowanie, gdyż zmniejsza ryzyko błędu operatora oraz powikłań pooperacyjnych.
Jakie były kolejne kroki, które umożliwiły jego rozwój aż do powstania startupu?
Kolejnym kluczowym krokiem w rozwoju Infinity Flow były intensywne konsultacje z wybitnymi chirurgami i kardiochirurgami, którzy aktywnie wspierali nas w poszukiwaniu alternatywnych, bardziej efektywnych rozwiązań. Te rozmowy, w połączeniu z uzyskaniem unijnych środków finansowych, umożliwiły nam przeprowadzenie pierwszej rundy finansowania, co przekształciło nasz pomysł w rzeczywisty prototyp. Udział w programie akceleracyjnym Startup powered by Invest in Lodz nie tylko pozwolił na dalszy rozwój, ale również zwiększył naszą rozpoznawalność i umożliwił dostęp do cennej sieci kontaktów. Nasze nowatorskie podejście do operacji endarterektomii zostało docenione, co zaowocowało wejściem do prestiżowego programu InCredibles. To uznanie dodało nam jeszcze większej motywacji do dalszej pracy nad udoskonalaniem naszego produktu i jego komercjalizacją na globalnym rynku.
Jakie są plany rozwojowe spółki na najbliższe dwa lata?
W ciągu najbliższych dwóch lat planujemy skoncentrować się na przeprowadzeniu badań na zwierzętach, które będą kluczowym krokiem w weryfikacji skuteczności i bezpieczeństwa Infinity Flow. Następnie przystąpimy do badań klinicznych, co umożliwi dalszy rozwój produktu oraz wprowadzenie go na rynek. W planach mamy także nawiązanie współpracy z czołowymi ośrodkami medycznymi, aby wspólnie testować naszą technologię w realnych warunkach klinicznych. Jednocześnie, chcemy pozyskać dodatkowe rundy finansowania, które pozwolą na skalowanie naszego rozwiązania i przygotowanie do komercjalizacji. Dążymy do tego, aby w kolejnych latach nasza technologia była dostępna w wybranych placówkach medycznych w kraju i za granicą.
Na jakie wyzwania cywilizacyjne/społeczne odpowiada rozwiązanie startupu?
Infinity Flow odpowiada na istotne wyzwania cywilizacyjne i społeczne związane z leczeniem chorób układu krążenia, w szczególności z endarterektomią tętnicy szyjnej. Zabieg ten ma kluczowe znaczenie w usuwaniu blaszek miażdżycowych, które w konsekwencji mogą skutkować poważnymi problemami zdrowotnymi, takimi jak udar niedokrwienny. Z racji rosnącej średniej wieku i coraz większym zagrożeniom środowiskowym wzrasta liczba pacjentów z chorobami sercowo-naczyniowymi.
Infinity Flow odpowiada na potrzebę bardziej efektywnego i bezpiecznego rozwiązania, przyczyniającego się do poprawy jakości życia pacjentów, redukującego ryzyko poważnych komplikacji zdrowotnych i wspierającego walkę z rosnącymi problemami związanymi z chorobami układu krążenia w społeczeństwie. Dodatkowo zastosowanie tego rozwiązania zmniejszy liczbę powikłań pooperacyjnych, na czym bezpośrednio skorzysta pacjent, a pośrednio, dzięki ograniczeniu liczby reinterwencji i mniejszym kosztom leczenia, system opieki zdrowotnej.
Kto jest dla was biznesowym wzorem do naśladowania?
Naszym wzorem biznesowym są wizjonerzy, którzy patrzyli poza horyzont i zmieniali świat dzięki swojej innowacyjności i odwadze. Od Marco Polo, który otworzył szlaki handlowe między Wschodem a Zachodem, wprowadzając nowe idee i towary do Europy, po twórców współczesnych technologii, takich jak Steve Jobs, którzy na zawsze zmienili sposób, w jaki postrzegamy i wykorzystujemy nowoczesne rozwiązania. Inspirują nas osoby, które nie bały się łamać konwenansów i tworzyć zupełnie nową jakość w swoich dziedzinach, działając na rzecz postępu ludzkości. Ich zdolność do łączenia wizji z praktyką daje nam siłę do działania i tworzenia własnych projektów, które mogą mieć realny wpływ na przyszłość.
Jakie są macie oczekiwania wobec udziału w programie InCredibles?
Kluczowe jest dla nas wsparcie mentorów, partnerów i inwestorów, które oferuje program InCredibles. Potrzebujemy strategicznego doradztwa, które pomoże nam wytyczyć optymalną ścieżkę rozwoju. Zależy nam na współpracy z doświadczonymi mentorami, którzy wesprą nas w tworzeniu efektywnych strategii skalowania oraz rozwoju na rynkach międzynarodowych. Liczymy, że udział w programie pozwoli na dalszy rozwój naszych projektów i zakończenie ich udaną komercjalizacją. Oczekujemy również, że program pomoże nam w nawiązaniu wartościowych kontaktów biznesowych – zarówno z innymi startupami, jak i z liderami branży oraz inwestorami. Liczymy na to, że dostęp do takiej sieci pomoże nam poszerzyć naszą wiedzę, zwiększyć zasięg działalności oraz otworzyć drzwi do potencjalnych partnerstw i inwestycji.