Spółka AstroTectonic, która zajęła drugie miejsce w kategorii Najlepszy Startup w konkursie Carpathian Startup Fest 2022, otrzymała zaproszenie do InCredibles – to ostatni uczestnik szóstej edycji programu mentoringowego Sebastiana Kulczyka. Pierwsze miejsce w tej samej kategorii konkursu zdobył Visual-Tech Lab – finalista InCredibles 2021.
Finał Carpathian Startup Fest odbył się w Rzeszowie 14 października 2022 r. Wcześniej przez dwa dni odbywały się prezentacje startupów, scaleupów oraz pomysłów na biznes w ramach II edycji wydarzenia Carpathian Startup Fest, zorganizowanego przez Rzeszowską Agencję Rozwoju Regionalnego SA.
AstroTectonic koncentruje się na dostarczaniu społecznościom i profesjonalistom najnowocześniejszych metod analitycznych do odkrywania natury trzęsień ziemi, a także na łączeniu wielokanałowych pomiarów umożliwiających monitorowanie aktywności sejsmicznej na zupełnie nowym poziomie.
– Polega to na monitorowaniu aktywności sejsmicznej poprzez wykonywanie pomiarów różnych zjawisk fizycznych, które przypuszczalnie mają związek z trzęsieniami ziemi, z naciskiem na promieniowanie kosmiczne. Takie podejście zapewnia nowe spojrzenie na pozornie niepowiązane procesy fizyczne. Podejście multikomunikacyjne związane z wykorzystaniem sieci neuronowych oraz wdrożeniem globalnej sieci detektorów promieniowania kosmicznego pozwoli w innowacyjny sposób prognozować trzęsienia ziemi – wyjaśniała Noemi Zabari, współzałożycielka AstroTectonic.
Firma jest w trakcie opracowywania prototypów detektorów promieniowania kosmicznego, które będą służyć do badania związku między promieniami kosmicznymi a trzęsieniami ziemi oraz stworzenia ogólnoświatowego systemu ostrzegania przed trzęsieniami ziemi.
Do tegorocznej edycji Carpathian Startup Fest zgłosiło się 226 projektów – ponad 60 proc. więcej niż przed rokiem. 24 najlepsze pomysły biznesowe walczyły w finale o nagrody warte ponad 100 tys. zł.
Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investmens S.A. i koordynator programu InCredibles mówił podczas gali finałowej: – Naszym wspólnym mianownikiem jest dobro polskiego ekosystemu startupowego – mówił Jarosław Sroka. – AstroTectonic był najbardziej wyczekiwanym finalistą naszego projektu – to ostatnia spółka z „dziesiątki”, którą wyłoniliśmy w tym roku. Współpracujemy już z ośrodkami z Gdańska, Łodzi, Wrocławia, Puław i Katowic. Po raz pierwszy dołączył do nas Rzeszów i na pewno nie po raz ostatni. Jesteśmy bardzo zadowoleni z imprezy w Rzeszowie i na pewno wrócimy tu za rok.
To jednak nie koniec świetnych wiadomości – Visual-Tech Lab, czyli nasz finalista z zeszłorocznej edycji programu InCredibles zdobył w kategorii najlepszy startup pierwsze miejsce. Gorąco gratulujemy!