„Pismo. Magazyn opinii” wystartowało z nowym projektem audio – 6-odcinkowym reporterskim serialem podcastowym. Mecenasem projektu jest Sebastian Kulczyk.
18 października 2019 w południe wystartował reporterski serial podcastowy „Śledztwo Pisma”. Premierowe odcinki są dostępne na dedykowanej projektowi stronie, na platformie podcastowej TOK FM (tokfm.pl oraz aplikacja TOK FM) oraz na Spotify, Apple Podcast, Google Podcast i YouTube. Serial składa się z sześciu odcinków i każdy z nich będzie udostępniany premierowo co tydzień, w piątek o godz 12:00.
„Śledztwo Pisma” prowadzi Mirosław Wlekły, jeden z najlepszych polskich reporterów prasowych i książkowych.
– Po tajemniczej wiadomości od informatorki postanowiłem wrócić do bohaterów historii, którą opisałem przed laty. Okazało się, że małżeństwo skazane za psychiczne i fizyczne znęcanie się nad przybranymi dziećmi wciąż przebywa na wolności. Nikt nie wiedział, gdzie są. Do dzisiaj nie zostali prawomocnie skazani. Co więcej, w toku moje śledztwa wyszło, że znęcanie się nad dziećmi jest wierzchołkiem góry lodowej. A w tle nazwiska z pierwszych stron gazet – komentuje Mirosław Wlekły.
„Śledztwo Pisma”, pierwszy polski reporterski serial podcastowy powstał dzięki wsparciu Sebastiana Kulczyka.
– Podcasty są już globalnym, medialnym fenomenem. Z kolei formaty serialowe, które dotykają ważnych, aktualnych społeczno-politycznych problemów, nie tylko bawią, ale też angażują najbardziej wymagających słuchaczy. To nowoczesne, innowacyjne narzędzie edukacyjne dla masowego odbiorcy, od dzisiaj także polskiego. Dlatego zaproponowaliśmy nasze wsparcie – podkreśla Sebastian Kulczyk, mecenas pierwszego polskiego reporterskiego serialu podcastowego.
Producentem serialu jest Piotr Nesterowicz, wydawca “Pisma” oraz prezes Fundacji Pismo, a kierowniczką produkcji Barbara Sowa, która na co dzień odpowiada za rozwój audio i kieruje wydaniami cyfrowymi miesięcznika.
– Podcasty to jeden z najszybciej rosnących segmentów treści rozrywkowych na świecie, a serial podcastowy jest ich najbardziej nowatorskim formatem. Podcasty wiążą się ze szczególnym, intymnym zaangażowaniem ze strony słuchaczy, co tworzy ze Śledztwa Pisma unikalne medium dla potencjalnych reklamodawców – mówi Piotr Nesterowicz.
– Słuchacze znajdą w „Śledztwie Pisma” to, co w reportażu najważniejsze: rzetelność dziennikarską i weryfikację wszystkich informacji połączone z poruszającą opowieścią będącą pretekstem do opisania problemów, które są ważne dla wielu z nas. Śledztwo Pisma jest równocześnie fascynującym serialem z nieszablonowymi bohaterami i obfituje w zwroty akcji oraz zaskakujące odkrycia. Jego atutem jest fakt, iż historię opowiada sam reporter, który dodatkowo wykorzystuje nagrania z rozmów z bohaterami tej historii – dodaje Barbara Sowa.
Partnerami dystrybucyjnymi projektu są portal tokfm.pl i aplikacja z podcastami TOK FM. Wyprodukowała je Fundacja Pismo, wydawca miesięcznika “Pismo. Magazyn Opinii”. Reżyserem serialu odpowiedzialnym za montaż i dźwięk jest Maciej Zych. Nagrań dokonano w studiu Osorno, należącym do Krzysztofa Czeczota. W podcaście wykorzystano nagrania bohaterów i świadków, a wybrane fragmenty materiałów i akt czyta lektorka, Agata Turkot. Autorem muzyki do Śledztwa Pisma jest Wojciech „Wojtall” Wierzba, a ilustracje do wszystkich odcinków stworzył Tomasz Majewski. Za projekt strony sledztwopisma.pl odpowiada Karol Tyczyński, dyrektor artystyczny miesięcznika. Jej wykonaniem zajęła się agencja interaktywna eBEST.
Promocji Śledztwa towarzyszy kampania radiowa zaplanowana przez Grupę Radiową Agory. Spoty zostały przygotowane we własnym zakresie przez Fundację Pismo.
Z kolei działania promocyjne online, głównie w mediach społecznościowych, prowadzą agencje Runaways oraz Video Brothers. Za pomysł kreatywny również odpowiada Fundacja Pismo.