W dniach 19-26 listopada odbędzie się wielki finał szóstej edycji „Jutronautów”. Gościem specjalnym będzie psycholog eksperymentalny i prof. uniwersytetu oksfordzkiego Charles Spence, który opowie o przyszłości jedzenia.
Mijające trzy lata nas nie rozpieszczały. Najpierw pandemia zamknęła nas w domach, a później wojna w Ukrainie postawiła pod znakiem zapytania bezpieczeństwo polityczne i energetyczne całej Europy.
Są jednak ludzie, którzy mimo przeciwności losu znajdują siłę, by mierzyć się z wyzwaniami przyszłości już dzisiaj. To dzięki ich pracy możemy mieć nadzieję, że jutro będzie lepsze niż dziś. To wokół nich kręci się cały program „Jutronauci„, który już od sześciu lat „Wyborcza” prowadzi wspólnie z Sebastianem Kulczykiem.
Tę mijającą edycję chcemy obchodzić inaczej niż zwykle. Dlatego podczas Tygodnia Jutronautów zamiast na jedno spotkanie z Jutronautami zapraszamy aż na trzy spotkania w formie online. Wszystkie z nich można będzie obejrzeć na Wyborcza.pl/Jutronauci oraz na profilu wydarzenia na Facebooku oraz na profilu InCredibles.
22 listopada o godz. 18:00 czeka nas prawdziwa uczta dla zmysłów. Prof. Charles Spence z uniwersytetu oksfordzkiego od lat doradza najlepszym restauracjom świata, jak mogą wyczarować jeszcze lepsze doświadczenia dla gości. W finale programu „Jutronauci” opowie nam, czy cyfrowy słodzik słodzi tak dobrze jak tradycyjny, z jakiego talerza deser smakuje bardziej słodko i jakie sztućce wzmacniają smak potraw.
23 listopada porozmawiamy o przyszłości edukacji. Najpierw Oktawia Gorzeńska, wieloletnia dyrektorka szkół publicznych, a dziś eduzmieniaczka, która współpracuje ze szkołami i dyrektorami wprowadza zmiany w systemie nauczania, opowie nam, że inna edukacja jest możliwa. Zaczynamy o 18:00.
Później dziennikarka edukacyjna „Wyborczej” Małgorzata Zubik porozmawia z ekspertami o tym, jakie zmiany muszą nastąpić w nauczycielach, uczniach i dyrektorach, żeby szkoła zaczęła przygotowywać dzieci na wyzwania przyszłości. Dyskutować będą: Karol Górnowicz, prezes zarządu firmy SkriWare, Adam Perzyński, dyrektor Szkoły Podstawowej nr 27 w Gdańsku, oraz Aleksandra Saczuk, prezeska Edukacyjnej Fundacji im. Romana Czerneckiego.
24 listopada zastanowimy się, jaka przyszłość czeka wynalazek, który ma już ponad 50 lat: internet. Bartek Bilicki ze SmartVerum opowie, czy śmierć NFT ogłoszono przedwcześnie, a później tego dnia porozmawiamy o tym, czy metawersum wciąż zapowiada się na „nowy wspaniały świat”. Dyskutować będą: dr Ada Florentyna Pawlak, antropolożka technologii, dr Piotr Łubiński, specjalista zajmujący się prawami człowieka, oraz Filip Konopczyński, kulturoznawca i współzałożyciel Fundacji Kaleckiego. Ekspertów przepytywać będzie Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments. Start transmisji o 18:00.
Ale to tylko wydarzenia online. Oprócz tego każdego dnia Gazeta Wyborcza opublikuje tekst lub podcast, które przybliżą nam przyszłość. Zastanowimy się m.in. nad tym, jak za kilka lat może wyglądać Śląsk, pokażemy, dlaczego przyszłość przepowiadania pogody potoczy się jak losy SpaceX, i opowiemy, dlaczego europejskie miasta już dziś walczą z dark store’ami.
Zapraszamy!
PROGRAM
22 listopada, godz. 18:00 – Charles Spence „Przyszłość jedzenia i cyfrowych przypraw”
23 listopada, godz. 18:00 – Oktawia Gorzeńska „Przyszłość edukacji tworzymy już dziś”
23 listopada, godz. 18:30 – debata o przyszłości edukacji
24 listopada, godz. 18:00 – Bartosz Bilicki „Przyszłość NFT”
24 listopada, godz. 18:30 – debata o przyszłości metawersum