18 stycznia poznamy laureatów Paszportów POLITYKI – jednej z najbardziej prestiżowych nagród kulturalnych w Polsce. Sebastian Kulczyk jest partnerem głównym konkursu oraz mecenasem wręczanej po raz drugi nagrody Kultura Zdalna.
To także jedna z najdłużej przyznawanych nagród kulturalnych w naszym kraju, a zarazem drogowskaz wolnej kultury po zmianie ustrojowej w Polsce. Nagroda, która jest wyznacznikiem tego, jak rozwija się polska sztuka, jakie stawia przed sobą wyzwania i jak reaguje na zmieniającą się rzeczywistość.
To także żywy dowód na to, że ponad wszelkimi podziałami, porozumienie w dziedzinie kultury jest możliwe.
W tym roku Paszporty POLITYKI chcą udowodnić, że mimo iż Polaków dzieli wiele (poglądy, a ostatnio także fizyczny dystans), to istnieje przestrzeń, w której wszyscy możemy się spotkać i uczestniczyć. Tą przestrzenią jest kultura – coś, co nas łączy. Wszak sama Olga Tokarczuk, w ramach Paszportów POLITYKI nagrodzona tytułem „Kreatorka Kultury 2019″, powiedziała: „Nie węgiel, nie ropa, nie gaz, ale kultura jest naszym największym zasobem”.
W tym roku, już po raz drugi, wręczymy nagrodę Kultura Zdalna, której inicjatorem i mecenasem jest Sebastian Kulczyk. W jego imieniu nagrodę tę wręczy Jarosław Sroka, członek zarządu Kulczyk Investments. Przyznamy ją za działania, które szczególnie skutecznie zbliżyły w czasie pandemii twórców i ich publiczność, w błyskawicznej reakcji przenosząc działania do sfery wirtualnej.
Transmisję z wręczenia nagród będzie można oglądać w najbliższy wtorek 18 stycznia 2022 od godz. 20:15 na antenie TVN oraz na profilach FB tygodnika POLITYKA i Paszportów POLITYKI. Serdecznie Państwa zapraszamy przed telewizory, telefony i komputery.
Zachęcamy także do zapoznania się z nominowanymi na stronie polityka.pl/paszporty oraz do obserwowania specjalnego profilu Paszportów POLITYKI na Facebooku, na którym pojawiają się aktualne informacje o nominowanych i wydarzeniach związanych z tegoroczną edycją oraz historią Paszportów POLITYKI.
Paszporty POLITYKI 2021. Nominowani:
Film: Łukasz Grzegorzek, Łukasz Ronduda, Aleksandra Terpińska
Teatr: Iga Gańczarczyk, Jędrzej Piaskowski i Hubert Sulima, Dominik Strycharski
Literatura: Łukasz Barys, Elżbieta Łapczyńska, Grzegorz Uzdański
Sztuki wizualne: Archiwum Protestów Publicznych, Jana Shostak, Mikołaj Sobczak
Muzyka poważna: Piotr Alexewicz, Teoniki Rożynek, Rafał Ryterski
Muzyka popularna: Ralph Kaminski, Paweł Szamburski, Ifi Ude
Kultura cyfrowa: Marcin Borkowski, Tomasz Konrad Ostafin, Anshar Studios